मुहर्रमको संक्षिप्त इतिहास र ऐतिहासिक एवं धार्मिक महत्त्व

मुहर्रम, जुन इस्लामिक क्यालेन्डरको पहिलो महिना हो, विश्वभरका मुस्लिमहरूका लागि महत्त्वपूर्ण ऐतिहासिक र धार्मिक महत्त्व राख्छ। मुहर्रमको संक्षिप्त इतिहासको बारेमा कुरा गर्दा

१. आशुराको घटना: मुहर्रमसँग सम्बन्धित सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण घटना कर्बलाको युद्ध हो, जुन 680 CE (61 AH) मा भएको थियो। पैगम्बर मुहम्मदका नाति, इमाम हुसैन इब्न अली, आफ्नो परिवार र वफादार साथीहरूको एक सानो समूहको साथ, याजिद इब्न मुआवियाहको नेतृत्वमा उमाय्याद खलीफाको सेनाको विरुद्धमा उभिए। मुहर्रमको १० औं दिनमा इमाम हुसेन र उनका साथीहरूको शहीद भएको । यो युद्धलाई आशुरा भनेर चिनिन्छ।

२. इमाम हुसैनको शहीद: कर्बलाको युद्ध अत्याचारको विरुद्ध बलिदान र प्रतिरोधको प्रतीक बनेको छ। इमाम हुसेनको शहीदलाई शिया मुस्लिमहरूले मोहरमको पहिलो 10 दिनमा, विशेष गरी आशुराको दिनमा शोक गरेर मनाउँछन्। यो घटनाले इस्लामको शिया सम्प्रदायको गठनमा महत्त्वपूर्ण भूमिका खेलेको थियो, न्यायका सिद्धान्तहरूलाई जोड दिँदै र उत्पीडनको विरुद्ध खडा हुनु भएको थियो ।

३. ऐतिहासिक महत्व: मुहर्रम करबला को घटनाहरुमा सीमित छैन। यसले अन्य धेरै महत्त्वपूर्ण ऐतिहासिक घटनाहरू देखेको छ, जस्तै पैगम्बर मुहम्मदको मक्काबाट मदिना (हिजराह भनेर चिनिन्छ), जुन इस्लामिक क्यालेन्डरको सुरुवात हो। थप रूपमा, अगमवक्ता नूहको जहाज केही व्याख्याहरू अनुसार मुहर्रम महिनामा जुडी पर्वतमा अवतरण भएको थियो।

४. मुहर्रमको समयमा अभ्यासहरू: मुस्लिमहरू, विशेष गरी शिया मुस्लिमहरू, इमाम हुसेनको शहीदको शोक र सम्झनाका साथ मोहरम मनाउँछन्। तिनीहरू जुलुसहरूमा भाग लिन्छन्, जसलाई मुहर्रम जुलुस भनिन्छ, जहाँ तिनीहरूले कर्बलाको दुखद घटनाहरूलाई पठन, उपदेश र पुनरावृत्ति मार्फत स्मरण गर्छन्। कसै-कसैले आफ्नो शोक व्यक्त गर्न आत्म-झण्डा वा छाती पिट्ने कार्यहरूमा पनि संलग्न हुन्छन्।

यो नोट गर्न महत्त्वपूर्ण छ कि विभिन्न मुस्लिम समुदाय र संस्कृतिहरू बीच मोहरम मनाउने तरिका फरक हुन्छ। यो शिया मुस्लिमहरूका लागि शोकको महिना हो भने, इस्लामका अन्य सम्प्रदायहरूले उपवास वा परोपकारका कार्यहरूमा संलग्न भएर मोहर्रमलाई अझ सुस्त रूपमा मनाउँछन्।

जाहिद खान
स्थायी मा.वि. अङ्ग्रेजी शिक्षक

TopLine
राष्ट्रिय दैनिक

राष्ट्रिय दैनिक एक लोकप्रिय नेपाली समाचार पोर्टल हो। हामी सत्य तथ्य निश्पक्ष र सन्तुलित समाचार सम्प्रेषण गर्ने तर्फ उद्दत छौँ । हाम्रा टोल,समाज, शहर वा आम जनताका चुलो चौको देखि सदन सम्म अथवा समाजका उदाहरणीय ब्यक्ति, रास्ट्रका पहरेदार हरेक बिषय हाम्रा समाचारका श्रोत हुन् । आवाज बिहिनहरुको आवाजमा साथ अनि सरकारको बेथितिमा हाम्रो निगरानी हुनेछ । हामी राजनितीको रंग भर्दैनौं तर राजनितीको चेतना अवश्य भर्ने छौं ।

jayabajarangi_itta_udhog

संबन्धित
error: Content is protected !!