नेपालमा दाइजो प्रथा

लेखक – दीपेन्द्र चौधरी
“नेपाली समाजको सबैभन्दा खराब विकृति मध्ये दाइजो प्रथा पनि एक हो, जुन दक्षिण एसियाली देशहरूमा व्यापक रूपमा व्याप्त मात्रामा छ। दाइजो प्रथाका कारण अत्यन्त नराम्रोसँग नेपालको तराई-मधेश क्षेत्रको सामाजिक आर्थिक संरचनालाई ठूलो क्षति पुर्याएको छ । ”

दाइजो प्रथाले गरीब मानिसहरूलाई सबैभन्दा बढी असर गर्छ किनभने तिनीहरूसँग सीमित मात्रामा स्रोतहरू हुन्छन्। नेपालमा अशिक्षित र लैङ्गिक विभेद व्याप्त रूपमा भएकाले तराई-मधेस र ग्रामीण क्षेत्र सबैभन्दा बढी प्रभावित पार्दछं । दक्षिणपूर्वी एसियाका धेरै भागहरूमा जस्तै नेपालमा, बेहुलीको परिवारलाई दाइजो दिनु पर्ने चलन गैरकानूनी छ तर यसको चलन सामान्य छ। दाइजो महिला विरुद्धको आर्थिक शोषणको औजार बनेको छ र दाइजो सम्बन्धी हत्याको संख्या बढ्दै गएको देखिएता पनि जबर्जस्ती दाइजो सम्झौता नेपालमा नाममात्र दण्डनीय अपराध मात्रै हो र धेरैजसो दण्डहीनताका साथ गरिन्छ। नेपालले अधिकांश ठूला मानवअधिकार सन्धिहरू स्वीकार गरेको छ, तर धेरै कानुनी प्रावधान र नीतिहरू अझै पनि महिला विरुद्ध भेदभावपूर्ण छन्। कमजोर शासन व्यवस्था र पितृसत्तात्मक मानसिकताका कारण दाइजोसम्बन्धी कानुनको प्रभावकारी कार्यान्वयन हुन सकेको छैन । यस सन्दर्भमा नेपाली महिलालाई समान अधिकार छैन भनेर बुझ्न सकिन्छ । दाइजोलाई नेपालीमा ‘दाइजो’ र अवधी,हिन्दी, मैथली, भोजपुरी भाषामा ‘दहेज’ भनिन्छ। यो नेपालको सामाजिक खतरनाक विकृति हो । यो मुख्यतया तराई मधेस क्षेत्रमा प्रचलित छ। दाइजो प्रथाले हाम्रो समाजलाई निकै नराम्रो र गम्भिर असर गरेको छ । दाइजोका कारण महिलाको मृत्यु बढ्दै गएको छ र दाइजो नपाएकै कारण धेरै बुहारी र श्रीमतीलाई शारीरिक र मानसिक यातना दिइन्छ । बेहुला पक्षले बिहेअघि खुलेर दाइजोको माग गर्छ । दाइजो धेरै नपाउने भए बेहुलाले कहिलेकाहीँ बिहे छोडेर जाने गर्छन्|
समस्याहरू: –
दाइज सम्बन्धित हत्याको संख्या बढ्दो छ जस्तो देखिन्छ, दाउरा सम्बन्धी जबरजस्ती सम्झौताहरू हाल नेपालमा नाम मात्र दण्डनीय अपराध हो र दण्डहीनताको साथ हुनुपर्दछ। नेपालले सीएडीएडब्ल्यू, एफडब्ल्यूएलडी जस्ता मानव अधिकार सम्बन्धी सन्धिहरू धेरै मापन गर्नका लागि अनुमोदन गरेको छ, तर धेरै कानुनी प्रावधान र नीति अझै पनि महिला विरुद्ध भेदभावपूर्ण छन्।
दाइजो प्रथा किन रोकिनुपर्दछ :-
दाइजो प्रथाले समाजमा नयाँ समस्या सिर्जना गरिरहेको छ । गरिब आमाबाबुले दाइजो नलिई छोरीको विवाह गर्ने बेहुला पाउँदैनन्। छोरीको विवाह गर्न उनीहरूले “विवाह ऋण” लिनुपर्छ। दाइजो महिलाका लागि दुःस्वप्न बन्दै गएको छ । दाइजो प्रथाकै कारण बाल हत्याका घटना बढ्दै गइरहेको छ । गरिब अभिभावकसँग अर्को विकल्प छैन । उनीहरुले छोरी जन्माउन नसक्ने भएकाले जानाजानी बालिकाको हत्या गरिरहेका छन् ।

दाइजोले हिंसाको सृजना गरिरहेको छ भन्ने स्पष्ट छ । दाइजो प्रथालाई सबैले अन्धाधुन्ध पछ्याइरहेका छन् । दाइजो महिलामाथिको पूर्ण अन्याय हो र यसले महिलालाई समाजमा समान स्थान दिँदैन । दाइजोको कारणले गर्दा पुरुषहरू सधैं महिलाभन्दा श्रेष्ठ हुन्छन्। यसले समाजमा अराजकता र नकारात्मक वातावरण सिर्जना गरिरहेको छ । दाइजो निषेध ऐन अनुसार दाइजो लिनु वा दिनु अपराध हो । कसैले दाइजो लिएको वा दिइरहेको देखेमा उजुरी दिन सकिन्छ ।
मुलुकी अपराध संहिता २०७४:-
१७४. विवाहमा लेनदेन गर्न नहुने:
१)आफ्नाे परम्परादेखि चली आएको सामान्य उपहार, भेटी, दक्षिणा वा शरीरमा लगाएको एकसरो गहना बाहेक विवाह गर्ने दुलहा वा दुलहीका तर्फबाट कुनै किसिमको चल, अचल, दाइजो वा कुनै सम्पत्ति माग गरी वा लेनदेन शर्त राखी विवाह गर्न वा गराउन हुँदैन ।

२)उपदफा (१) बमोजिमको कसूर गर्ने व्यक्तिलाई तीन वर्षसम्म कैद वा तीस हजार रुपैयाँँसम्म जरिवाना वा दुवै सजाय हुनेछ ।

३)कसैले विवाह गरी सकेपछि उपदफा (१) बमोजिमको चल, अचल सम्पत्ति वा दाइजो माग गर्न वा त्यस्तो चल, अचल सम्पत्ति वा दाइजो नदिएको कारणले दुलही वा निजका नातेदारलाई कुनै किसिमले हैरान पार्न, सताउन वा कुनै अमानवीय वा अपमानजन्य व्यवहार गर्न हुँदैन।

४)उपदफा (३) बमोजिमको कसूर गर्ने व्यक्तिलाई पाँच वर्षसम्म कैद वा पचास हजार रुपैयाँँसम्म जरिबाना वा दुवै सजाय हुनेछ ।

५)उपदफा (१) वा (३) बमोजिम कुनै सम्पत्ति लिएकोमा त्यस्तो सम्पत्ति सम्बन्धित व्यक्तिलाई फिर्ता दिनु पर्नेछ ।

तर यो कानूनी प्रावधान हो (सेक्सन वा सजाय) र नीतिहरू अझै विभेदकारी छन्। दहेज प्रथाले हाम्रो समाजलाई धेरै नराम्ररी र गम्भीर रूपमा असर गरेको छ।
दाइजो प्रथाको घटनाहरु:-
दाइजोका कारण घरेलु हिंसाका घटना त भएका छन् नै, कतिपय महिलाले भने यसकै कारण अकालमा ज्यान गुमाउनुपरेको छ । जस्तो, वीरगन्ज उपमहानगरपालिका १५ मुर्ली बगैंचाका सुवास साह कानु र बारा गढिमाई नगरपालिका १ की राधादेवीबीच २०७२ फागुन १० गते बिहे भएको थियो ।

तर, बिहेको ३ महिनापछि राधा मृत अवस्थामा फेला परिन् जसलाई सुवासको परिवारले आत्महत्या बताएको छ भने राधाका माइतीले दाइजोको निहुँमा हत्या गरिएको आरोप लगाउँदै आएका छन् । माइती पक्षको उजुरीका आधारमा प्रहरीले यो घटनाको अनुसन्धान गरिरहेको छ ।

कानुनले दाइजोलाई गैरकानुनी ठहर गरे पनि दाइजो संस्कारकै रूपमा विकसित हुँदै जानु विडम्बनापूर्ण हो । त्यसो त प्रतिस्पर्धात्मक तडकभडक र फजुल खर्चमा नियन्त्रण गरी सुधार गर्न ‘सामाजिक व्यवहार सुधार ऐन’ २०३३ सालमै निर्माण भएको हो ।

दाइजो प्रथा त्यतिबेलासम्म राम्रो हुन्छ जबसम्म बेहुलीलाई बाबुआमाले दिएको उपहारको रूपमा लिइँदैन । यदि बेहुलाका आमाबुवाले “दाइजो” को रूपमा विवाह गर्न पैसा मागेका छन् भने त्यो पूर्णतया गलत र गैरकानूनी हो। केटीहरूलाई शिक्षा दिनुहोस् उनीहरूलाई केटाहरू जस्तै ध्यान र स्रोतहरू दिनुहोस्। केटीहरूलाई बोझको रूपमा हेर्नु हुँदैन, उनीहरूलाई सम्पत्तिको रूपमा हेर्नुपर्छ। केटीहरूले विवाहलाई आफ्नो लक्ष्यको रूपमा हेर्नु हुँदैन उनीहरूको लक्ष्य आफ्नै करियर हुनुपर्छ।

TopLine
राष्ट्रिय दैनिक

राष्ट्रिय दैनिक एक लोकप्रिय नेपाली समाचार पोर्टल हो। हामी सत्य तथ्य निश्पक्ष र सन्तुलित समाचार सम्प्रेषण गर्ने तर्फ उद्दत छौँ । हाम्रा टोल,समाज, शहर वा आम जनताका चुलो चौको देखि सदन सम्म अथवा समाजका उदाहरणीय ब्यक्ति, रास्ट्रका पहरेदार हरेक बिषय हाम्रा समाचारका श्रोत हुन् । आवाज बिहिनहरुको आवाजमा साथ अनि सरकारको बेथितिमा हाम्रो निगरानी हुनेछ । हामी राजनितीको रंग भर्दैनौं तर राजनितीको चेतना अवश्य भर्ने छौं ।

jayabajarangi_itta_udhog

संबन्धित
error: Content is protected !!